Stavební spořitelny nám ve druhém čtvrtletí nabízí lepší podmínky pro Smlouvy stavebního spoření. V posledních dvou letech, díky omezením ČNB pro hypotéky, úvěry stavebních spořitelen rostly. Roste i podíl nových smluv. Je vidět, že klienti na zabezpečení svého bydlení myslí dopředu.

Stavební spořitelny

Stavební spořitelny nám ve druhém čtvrtletí nabízí lepší podmínky pro Smlouvy stavebního spoření. V říjnu 2018 přišla s novým tarifem pro děti a mladistvé Raiffeisen stavební spořitelna Tarif junior má 1,5 % p.a. úročení vkladů, podléhá, ale standardním poplatkům, v dubnu 2019 přišli s novým spořícím tarifem pro všechny klienty s úrokem vkladů 1,2%.

Zlatou korunu získala Wüstenrot stavební spořitelna produktem Kamarád, který je cílen na stejnou věkovou kategorii, má úrokovou sazbu vkladů 1,2 % p.a., pokud rodiče dítěte uhradí poplatek za uzavření do 4 měsíců od uzavření smlouvy, je poplatek přeúčtován jako vklad a je tedy uzavření smlouvy zdarma.

25 narozeniny slaví Stavební spořitelna České spořitelny s klienty možností uzavření Smlouvy stavebního spoření zdarma s garantovaným úrokem pro vklady 1% p.a.  

Modrá pyramida přišla v květnu s nabídkou pro spořící klienty s produktem EFEKT PLUS, který zvýhodňuje klienty s jednorázovým vkladem 300 000,-Kč a více, vloženém do 4 měsíců od uzavření smlouvy stavebního spoření, takto vložené vklady budou úročeny nejen základní úrokovou sazbou 0,5%, ale i tzv. bonusem 0,8%, celkem 1,3 % p. a. Zároveň klient získá nárok na prémii za uzavření smlouvy ve výši poplatku max. 10 000,-Kč. Období zvýhodněného úročení vkladů trvá 67 měsíců, pokud klient během tohoto období smlouvu ukončí nebo ji využije pro úvěr o zvýhodnění přijde.

Úvěry ze stavebního spoření

V úvěrech tolik akcí není.

SSČS ještě v červnu umožňuje odhad zdarma, Wüstenrot prodloužila do konce září akci úvěr bez poplatku včetně uzavření smlouvy stavebního spoření spolu se žádostí o úvěr také zdarma, jediným poplatkem tak zůstane vedení účtu stavebního spoření.

Zároveň má Wüstenrot zvýhodnění v létě na úrokové sazbě pro všechny klienty nejen pro své věrné a to pro úvěry bez zajištění se sazbou 4,89%, na úvěry zajištěné nemovitostí, kde je na celou dobu překlenovacího úvěru pevná úroková sazba 2,89% při výši úvěru více jak 1,5mil. a pro fázi úvěru ze stavebního spoření úroková sazba 2,99% p.a., klienti zde nejvíce oceňují pevnou měsíční splátku po celou dobu splácení.  

Modrá pyramida výše uvedenou akcí na spoření vyměnila akci na úvěry, které byly od dubna do poloviny května vyřizovány bez poplatku s odhadem zdarma. Klientům MPSS kteří si chtějí vyřídit úvěr dříve než najdou vysněnou nemovitost se tak vyřizování trochu zdražilo.

Tuto možnost od 10. 6. 2019, umožňuje pro účel koupě rodinného domu nebo bytu také Stavební spořitelna České spořitelny, která má tento produkt bez poplatků.

Klienti si těmito produkty zajišťují na 12 měsíců možnost řešení koupě na pevnou částku dle svých příjmů. Mohou si tak zafixovat současné úrokové sazby tzv. Hypoúvěrů, kde se očekává růst úrokových sazeb, který zatím ani po zvýšení úrokových sazeb ČNB nepřichází.

Naopak v červnu několik bank úrokové sazby snížilo. 

Je otázkou času, zda banky na zvýšení sazeb zareagují nebo počkají, až ČNB zvedne úrokové sazby v tomto roce podruhé, jak činitelé ČNB slíbili?

Výrazně nejníže drží úrokové sazby Raiffeisen stavební spořitelna, ne všem, zde se v úrokových sazbách projevuje hodnocení klientů tzv. skoring.

RSTS poskytuje novým klientům tzv. překlenovací úvěry, které pro vysoké cílové částky nejsou nejvýhodnějším produktem ani s nejnižší nabízenou úrokovou sazbou, protože s vyřízením a vedením jsou spojeny poplatky. Mají fixace jako hypotéky, na rozdíl od nich, garantují úrokovou sazbu pro druhou fázi úvěru tzv. úvěr ze stavebního spoření pro Hyposplátku je to 2,99 % p.a. Je otázkou, zda to bude garance výhodná, až klient v této fázi úvěru bude.

V roce 2019 dochází k poklesu nových úvěrů stavebních spořitelen. V posledních 2 letech, díky omezením ČNB pro hypotéky, úvěry stavebních spořitelen rostly. Díky omezení ČNB od října 2018 více klientů řeší doplnění prostředků na svůj záměr bydlení jinými typy úvěrů.

U neúčelových úvěrů platí mírnější omezení, než u hypoték a úvěrů účelových na bydlení. Klienti tak mnohdy řeší záměr neúčelovým úvěrem, který je dražší, a o zaplacené úroky si nemohou snížit daňový základ. Stavební spořitelny umí takové úvěry, pokud klient doloží účel refinancovat a tím zpravidla i snížit měsíční zatížení klienta splátkami. Navíc díky účelu bydlení si mohou klienti snižovat svůj daňový základ o úroky zaplacené na úvěru stavební spořitelny. 

Podíl nových smluv roste

Naopak roste ve výsledcích podíl nových smluv stavebního spoření. Je tedy vidět, že klienti na zabezpečení svého bydlení myslí dopředu.

To je dobře, jistě tomu přispívá i zvyšování úrokových sazeb a akční nabídky.

Jsme rádi, že můžeme našim klientům s výběrem produktů pomoci při jejich rozhodování.

Zvažujete své možnosti při získání nového bydlení nebo jen modernizaci stávajícího bydlení?

Ráda Vám pomohu s porovnáním vhodných produktů, provedu vás bludištěm bankovních produktů k vysněnému cíli s minimem starostí a bez zbytečných časových prodlev.

Stačí mě kontaktovat.

Lenka Svobodová
tel.: 605 179 066
Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.